Ana Sayfa

Tarihçe

Köpek Sahibi

Köpek Alırken

Sağlık

Bakım

Evde Köpek

 Sosyalleşme

  Tuvalet Eğitimi

Yavru Eğitimi

Eğitim

Schutzhund

Sorular-Cevaplar

IQ Sıralaması

Vücut Dili

Bilginizi Ölçün

 G.S.D Standard

G.S.D Tarihçe

Hayvan Hakları

Kurtlar

Rottweiler

 

 

 

 

 

Standard

Ulk von Arlett 1995 Şampiyon Bundessieger-Zuchtschau Hamburg

                            

GENEL GÖRÜNÜŞ

Alman Çoban Köpeği orta boyda güçlü,gücü görünüşü ile orantılı,güçlü adeleleri hava şartlarına uyum sağlayan kürkü ile kaplı, gelişmiş kas ve kemik yapısına sahip kabalıktan uzak çekici görünüşe sahip,dişi ile erkek arasındaki fark belirgin,son derece becerikli iş köpeği.

ÖLÇÜLER

Erkeklerde omuz yüksekliği 60-65 cm 30-40 kg. Dişilerde ise 55-60 cm.22-32 kg. Bu ölçülerden 2.5 cm aşağı ve yukarı kabul edilebilir.Vücut uzunluğu omuz yüksekliğinin 10-17   % kadar olmalıdır.

KARAKTER

Kendine güvenen,dengeli,canlı,dikatli,uyanık,cesaretli,enerjik,yorulmaz,sadık,sahibine son derece bağlı ve itaatkar,yumuşak başlı aynı zamanda koruma ve bekçi özelliğinden kaynaklı yüksek ve güçlü savaşma içgüdüsüne, sert sinir sistemine sahip. Asla fazla hırçın ve çekingen değil.

BAŞ

Üçgen biçiminde vücudu ile orantılı olmalıdır.Kafatasının uzunluğu omuz yüksekliğinin yaklaşık olarak 40 % tekamül eder.Kabalıktan,biçimsizlikten uzak,deri, sarkık ve gevşek olmamalıdır.Kulaklar arası uzaklık ılımlıdır.Kafatasına yandan veya üsten bakıldığında kubbe görünüşlü olmamalı,kırışıklık gözlemlenmemelidir.Kafatası genişliği baş uzunluğunun %50 si kadardır.Alın genişliği olabildiği kadardır. (Görünüşü kabalaştırmadan) Yukarıdan bakıldığında kulaklardan burunun ucuna kadar düzgün bir hat meydana getirmeli burunda çıkıntı olamamalıdır.Ağız burun kemiği uzun ve alna paraleldir.Alt ve üst çene gelişmiştir.Uzun ağız istenmemektedir.Dudaklar sıkı,gergin sarkıklıktan uzak ve koyu siyah olmalıdır.Baş erkeklerde büyük ve geniş,dişilerde ise daha küçüktür.

BURUN

Mutlaka siyah olmalıdır.Kısa,küt,sivri ve güçsüz burun istenmemektedir.

AĞIZ

Güçlü, iyi gelişmiş, sağlıklı ve 42 adet dişle donatılmıştır(20 adet üst ve 22 adet alt çenede).Alt ve üst çene makas ısırışı şeklinde kenetlenir.Üst çene alt çene ile tamamen birleşmelidir.Alttan kapanan çene diskalifiye nedenidir.Dişler ve ağız sağlıklı görünmeli  vaktinden önce diş kayıpları ve aşınmalar gözlemlenmemelidir.Ağız fazla belirgin ve sivrileşmeden "V" şeklinde son bulur.Kısa,küt.zayıf ve uzun çene makbul değildir.

GÖZLER

Badem şeklinde koyu kahverengi veya siyah olmalıdır daha açığıda kabul edilir, kırımızı göz rengi istenmemektedir.(Kırmızı ve açık renkli gözler kaideyi bozmaktadır.)Çıkıntı yapmadan zayıf bir açı ile son bulurlar.

KULAKLAR

Başıyla ortalıdır.Dik dururlar ve tamamen karşıya bakarlar.(Kulakların dik duruma gelmesi max 6-8 ay içinde gerçekleşir.)Asla içe kıvrılmazlar,yana yatık kulaklar istenmez,sarkık kulaklar son derece hatalı sayılır.Kulaklar başlangıç yerinden bitime doğru incelmektedir ve en üst noktada kıvrıklık istenmez.Kulaklar hareket ve sevinç halinde geriye yatabilir,dikkat kesildiğinde ise tam olarak dikleşir.

BOYUN

Güçlü,iyi kaslı gevşek ve sarkık değil.Vücut ile 45' lik açı ile birleşir.Koşu anında boynunu eğebilir.

VÜCUT

Alman Çoban Köpeği'nin vücudu düzgün ve pürüzsüzdür.Boyunun hemen araka kısmından başlayarak belli bir açı ile omuzları takip ederek geride  kuyruğun başlangıcına kadar devam eder ve  yuvarlak bir açı ile (23' ufki) kalçaları oluşturur .Biçimsizlik gözlenmez.Vücut uzunluğu yüksekliğinden fazladır.İdeal oran 10'a 9 - 8.5'dir.Vücut uzunluğu göğüs kafesinden başlar ve arkadaki en uç nokta olan leğen kemiğinin ucuna kadar devam eder.Beli nispeten dar ve karnı içe çekiktir.Kürek kemiğinin üst ucu ile kuyruk sokummu arasındaki kısım sırttır.Sırt düzgün sağlam ve iyi gelişmiştir.Çok uzun olmamalıdır.Omuzun üst noktası belirgin olarak yüksektir ve arkaya bağlantısı kusursuz bir hat oluşturur.

GÖĞÜS

Geniş ve vücut ile orantılı uzunluktadır.Göğüs derinliği omuz yüksekliğinin 45-48 % fazla olmamalıdır.Göğüs geniş değil uzundur.Bu özellik yürüyüş sırasında dirsek haraketlerinin rahat ve serbest olmasını sağlar.

KUYRUK

Çalı gibi tüylüdür.İdeal uzunluk topuk kemiğinin ortasına kadardır geride kalan kısmı çok az kıvrılabilir.Hareket halindeyken yukarı kaldırabilir fakat hiçbir zaman bel hizasının üstüne çıkarmaz.Medikal düzeltmeler kabul edilemez.

BACAKLAR

Her yönden bakıldığında düzgün ve parelel gözükmelidir.Bacaklar vücut ile sıkı bir şekilde 90' açıyla kenetlenmiştir.Bu açı 110' de olabilir.Dirsek hareket ve duruş anında vücuda yakındır.

AYAK

Kavisli ve yastıklı patiye sahiptir.Yastıklar darbelere karşı dayanıklıdır kolayca zedelenmezler.Tırnaklar kısa,siyah ve güçlüdür.  Ayak bacak uzunluğunun 1/3'ü kadardır ve 20-22 derece ile bacaklarla birleşir. Bu ölçülerden fazla olmamalıdır.Uzun ayaklar köpeğin haraket ve dayanıklılığını etkilemektedir.

KALÇA

Arkadan bakıldığında parelel gözükmelidir.Kalça kemilkleri aynı uzunlukta olamalıdır ve 120' lik açı oluşturular.Gelişmiş kas ve kemik yapısına sahiptir.Arka bacaklardaki eklem açıları zahmetsizce hareketini sağlar.

HAREKET

Alman Çoban Köpeği tırıs hızlı bir köpektir.Vücudun doğru orantıları ona dayanıklılık ve yorulmazlık bir özellik kazandırır.Arka bacaklar vücudu orata noktasından ileri doğru iterler.Koşu anında baş aşağı ve kulaklar geriye doğru kayabilir.

DERİ

Alman Çoban Köpeği'nin derisi sıkı bir yapıya sahiptir.Buruşukluk gözlenmez.

KÜRK

Alman Çoban Köpeği için doğru kürk tipi üst ve alt olmak üzere iki kısımdan oluşur.Üstkürk sık,düzgün ve sıkı aralıklı birbirine yakın sert kıllarla kaplıdır.Kürkün sağlıklı görünümü parkak olmalıdır.Alt kürk gri tonda olmalıdır,beyaz ton istenmemektedir.Çok uzun dış kürk.yumuşak,ipeksi,kıvırcık ya da bukleli kürk hata sayılmaktadır.

RENK

Orijinal renk siyah ve kahverengi,bronz ve gri tonlar ile işaretlenmişitir.Tümüyle siyah,kahverengi ve gri renklerde olabilir.Göğsün üstünde  ve bacakların iç yüzünde açık renklere izin verilir ancak hoş karşılanmaz..Vücutta cansız, soluk,açık renkler ve pigmentasyon noksanlığımakbul değildir.Mavi,bordo ve beyazımsı renkler son derece istenmeyen renklerdir. Beyaz Alman Çoban Köpeği standart sayılmaz.Kürkte nokta şeklinde veya daha büyük beyazlıklara rastlanmaz ve hata sayılır.

HATALAR

 • Kesik ya da yatık kulaklar.

 • Köpeğin burnundaki rengin yoğun ya da hakim siyah olmaması.

 • Alttan kapanan çene.

 • Kuyruğun kesik olması.

 • Beyaz kürke sahip köpek.

 • Testislerin yerinde olmaması veya eksik olması.

 • Kalça çıkığı olan köpekler.

 • Kürkte mavi,bordo ve beyazımsı renkler ile cansız soluk renkler ile pigmentasyon noksanlığı.

 • Yumuşak,ipeksi,çok uzun,kıvırcık ve bukleli kürk.

 • Kısa,dik, düz ve kötü taşınan kuyruk.

 • Sarkık dudaklar.

 • Alında kırışıklık.

 • Kısa,küt,sivri uçlu burun.

 • Kırmızı göz rengi.

 • Kesik,kırık ya da yatık kulaklar.

 • Yürümedeki düzensizlik.(Yalpalayarak sallanma ve sırtın kamburlaşması)

 • Aşırı ürkeklik ve saldırganlık.