Ana Sayfa

Tarihçe

Köpek Sahibi

Köpek Alırken

Sağlık

Bakım

Evde Köpek

 Sosyalleşme

  Tuvalet Eğitimi

Yavru Eğitimi

Eğitim

Schutzhund

Sorular-Cevaplar

IQ Sıralaması

Vücut Dili

Bilginizi Ölçün

 G.S.D Standard

G.S.D Tarihçe

Hayvan Hakları

Kurtlar

Rottweiler

 

 

 

 

SCHUTZHUND
KORUMA EĞİTİMİ

Size K-9 dediğim zaman bunun ne anlama geldiğini tahmin edebilirsiniz.Peki Schutzhund nedemektir? sorusuna yanıt verebilirmisiniz.? Burada   K-9 terimini kısa olarak açıklayalım ve asıl konumuza Schuzhund eğitime daha sonra dönelim.

 K-9 terimi bir çağrışım içermekte. Bildiğimiz gibi şu an evlerimize kadar konuk olan dostlarımız latince sınıflandırmada "Canidae" yani etçil ve yarıetçil memeli sınıfında yer almaktadır. "Canine" ise daha sık kullanılan bir terimdir ve "Canidae" başlığı altında kurt, tilki , çakal, kır kurdu, ve köpek'de bu terim içerisinde yer alır. Örneğin kurdun latince adı "Canis Lupus" , kır kurdunun ise "Canis Latrans " olarak beliritilir. Evcilleştirilmiş köpekleri ise bu sınıfta "Canis Lupus Familiaris" olarak görmekteyiz. K-9 terimini ingilizce olarak telafuz ettiğimiz zaman K-nine (key-nayn gibi Türkçe'de düşünelim)  yukarıdaki bilgiler eşliğinde kulağa yabancı gelmeyen bir çağrışım uyandıracağını farkedeceksiniz. Bu çağrışım köpekgiller ailesinin sınıfı yani "Canine" olacaktır.

     K-9  ayrıca Amerikan polis ve askeri köpek eğitime verilen genel terimdir.K-9 eğitimi:Koruma,bodyguard,narkotik,bomba, asayiş,iz takibi ve diğer askeri ve polis köpeği eğitimlerini konu alır. Pek çok kişi K-9 terimini Alman Çoban Köpeği ile karıştırmaktadır.Bu son derece yanlıştır,Hollywood sinemasının yapımı ünlü K-9 filminde "James Belushi" ile birlikte onun zeki ve cesur narkotik köpeğini  oynayan "Jery Lee" adlı köpek bir Alman Çoban Köpeği dir.Bu nedenle köpekseverler filmin verdiği imaj ile K-9 adını bu ırkın adı olarak anmaktadır.Hatta bu ırka sahip olmak isteyen kişiler,satıcı tarafından kendilerine siyah veya kahverengi bir Alman Çobanı yavrularını getirdiği zaman, alıcı bu yavruların K-9 olmadığını belirterek başka yavru gösterilmesini ister.

Değerli köpekseverler, Alman Çoban Köpeği gri,siyah,kahverengi hatta beyaz olabilir.Fakat adı hiçbirzaman K-9 olamaz.    

American Kennel Club köpek eğitimine 1933 yılında başlamış olmasına rağmen her konuda olduğu gibi yine Amerikan emperyalizmi K-9 terimini bütün dünyaya kabul ettirmiştir.Ama köpek eğitiminin ana yurdu Almanya ile yine köpek eğitiminin (İtaat-koruma-iz takip) temeli olan  Schutzhund eğitimi ülkemizde çok nadir duyulan  bir terimdir.

Schutzhund kelime anlamı ile Almanca "Koruma Köpeği" demektir ve iş köpeklerinin  çalışma - itaat zekası ile çalışma isteklerinin değerlendirilmesini içerir.

Schutzhund 1800'lü yılların sonlarına doğru bugünkü Verein Deutsche für Schaferhunde kulübünün kurucusu ve Alman Çoban Köpeğinin babası Max von Stephanitz tarafından geliştirilmiştir ve bugünkü itaat- iz takibi eğitiminin ve özellikle koruma eğitiminin temeli  olarak bilinmektedir.Stephanitz'in   amacı Alman Çoban Köpeklerinin  çalışma-itaat isteği ve zekasının   eğitim ile değerlendirilmesi idi.Stephanitz bu yeni ırka oldukça güveniyordu ve bu ırkın Almanya'da polis ve askeri eğitim alanında kullanılması için çalışmakta idi.Stephanitz'e göre bu köpek oldukça gelişmiş koku,his,yüksek cesaret,korkusuz ve çeviklik gibi duyulara sahipti.Stephanitz işte bu inandığı özellikleri göstermek ve uygulamak için Schutzhund eğitimini düzenledi ve geliştirdi.Bugün Schutzhund eğitimi dünyanın birçok ülkesinde uygulanmakta ve güvenilir,dost,son derece cesaretli kruma ve arkadaş canlısı köpekler çıkarmaktadır.Schutzhund eğitiminin yarışmalarına binlerce köpek katılmakta ve günlerce bir stadyum dolusu insan bu yarışmaları izlemektedir.Yarışmayı kazanan kişi ve köpekler ise oldukça iyi bir ün sahibi olmaktadırlar.

asa_hold.jpg (48137 bytes)

Bununla birlikte Alman Çoban Köpekleri gerekli resmi kayıt evraklarını ancak anne ve babanın Schutzhund eğitiminden başarı ile geçmesi sonucu almaktadır.Yine köpek Schutzhund eğitiminden geçmez ise köpek şovuna kabul edilmez, köpeğin standart yapısını gösteren "V" (Vorzüglich) Mükemmel dereceyi alamaz ve Sieger (Şampiyon) seçilemez, üretim için uygun raporu (Köarklasse 1-2) derecelerini alamaz.

Schuzhund eğitimi sadece Alman Çoban Köpeklerine uygulanmaz.Koruma iç güdüsüne sahip diğer ırklardan köpeklerde bu eğitim yarışmalarına katılmaktadır. Boxer,Doberman Pinscher,Rottweiler,Malinois,Tervuren,Groenandael,Giant Schnauzer ırklarıda bu eğitim alanında sıkça görülür.Ancak en çok görülen ve başarılı olan ırk Alman  Çoban Köpeği'dir ve bu yarışmalarda çoğunlukla Belgian Malinois ırkı ile rekabet içindedir. Köpek eğitim alanındaki bir parkurda eğitmeni ile birlikte şu üç başlık altındaki becerilerini jüriye sunar.

İz takibi-İtaat ve Koruma. 

İz takip eğitimi, köpeğin daha önce eğitmeni veya yabancı bir kişi tarafından bırakılan ayak kokusunu   takip etmesini ve bu iz üzerine bırakılan personel türü eşyaları  bulmasını içerir.Köpek ayak izini konsantre olarak takip etmeli ve bulduğu eşyaları dokunmadan yatarak ön elleri arasında göstermelidir.İz takip parkuru Schutzhund eğitiminin aşamalarına SchH1-2-3  göre  zorluluk derecesi artar.

İtaat bölümünde.Köpeğin eğitmenine gösterdiği ilgi ve bağlılık ölçülmektedir.Köpek itaat eğitimi içerisinde bulunan komutları dikkatli ve istekli bir biçimde yerine getirmeli,tereddüt göstermemelidir.Bu bölümde köpek çeşitli hareketlerde test edilir.Örneğin yedeksiz olarak eğitmeninin sol yanında canlı olarak yürümesi,retrieve komutunu uygulaması ve yine bu komutu engel üzerinden tekrarlaması gibi.

Koruma bölümünde,köpeğin savaşma içgüdüsü,cesareti ve kendine güveni ile zor şartlar altında eğitmenine bağlılığı ölçülmektedir.Köpek saklanan kötü şahsı arayıp bulmalı,havlayarak haber vermeli ve gerektiğinde tereddüt etmeden saldırmalıdır.

Her üç bölümdeki değerlendirme jüri tarafından yapılmaktadır.Jüri uzun yıllar eğitmen olarak hizmet veren ve köpekleri iyi tanıyan kişiler arasından seçilir.Jüri köpeğin hareketleri ile güdülerini değerlendirerek, aslında köpeğin kalbinde ne bulunduğunu anlamaya çalışır.

Koruma köpeği eğitimini anlamanız için aşağıdaki video görüntüleri size yardımcı olacak.

Biraz önce elindeki sopası ile  kötü niyetli davranışlar gösteren ve köpeğin eğitmenine saldıran kötü adam kaçarken eğitmeni köpeği tutar ve uzaklık  80-100 adım mesafeye ulaşınca "Saldır" komutu ile köpek bıraklılır.Köpek av içgüdüsünü çalıştırarak kaçan bu kişiyi yakalamak istemektedir.Köpek şu an bu kişiyi içgüdü gereği av olarak görmektedir.(Koşan bir tavşan veya ördek gibi).Amacı bu avı yakalamak ve doğal sonuç olarak öldürmektir.Köpek av iç güdüsünü şu sıra ile çalıştırır;

  • Göz ile takip.

  • İzle.

  • Ortaya çıkar.

  • Peşine düş.

  • Yakalalamak için koş.

  • Yakala.

  • Isır.

  • Öldür.


 

Kötü adam aradaki mesafenin yarıya indiğini gördükten sonra birden durarak ileriye doğru koşmayı keser ve aniden  köpeğe dönerek koşmaya başlar bu anda sopası ile köpeği tehdit eder ve köpeği korkutmak için bağırır.Köpek hızlı ve son derece istekli bir koşu ile avı yakalar ve avın karşı (Kötü adamın) karşı saldırısına rağmen hiçbir  tereddüt göstermeyerek kötü adamın üzerine atlar ve onu yakalayarak ısırır.Şu anki düşüncesi avı yani kötü adamı berteraf etmektir.Çünkü biraz önce kendisini ve eğitmenini bu kişi tehdit etmiştir.Köpek, eğitimin ve içgüdünün verdiği düşünce ile  kötü adamla dövüşür ve kötü adamın tehditlerine aldırmaz,eğitmeninden emir alıncaya kadar da bu savaşını sürdürür ve kötü adama aman vermez.Şu an kötü adama saldıran Alman Çoban Köpeği'nin ısırdığı kolluk üzerine yaptığı basınç;eğer köpek (Full Bite) tam ısırış yapmış ise: (Yani  sadece ön köpek dişlerini kullanmasını değil,kolluğu tamemen kavramasını kastediyorum.) 2.5 santimetrakere içine  320-330 kg dır.Bu basınç köpek ırkına göre değişme gösterir.  

Bu bölümde ise son aşamaya gelinmiştir.Köpek bu ana kadar kötü adamı yakalamak için iç güdülerini kullandı ve eğitimin kendisine vermiş oldukları ikincil planda kaldı.Şu an ise köpeği kötü adamın önünde havlayarak ve tehdit ederken görmekteyiz.İşte burada köpeğe verilen eğitim ön plana çıkıyor.Yukarıda sayılan iç güdülerini sıra ile kullanan köpek son aşama olan "Öldür" güdüsünü kullanmıyor.Çünkü ona bu konuda eğitim verilmiş ve iç güdüsü bu anlar için kısıtlanmış.Kötü adam bu son derece iyi eğitilmiş ve işini mükemmel  yapan köpekle uğraşmanın iyi bir fikir olmadığını anlayarak sopasını indirmiş ve hareketsiz duruyor.Köpek ise eğitimin verdiği gereklilik ve disipilin içinde, hareketsiz kalan kişiyi ısırmayı bırakmış ve önünde durarak havlıyor, kişiyi tehdit ediyor.Çünkü hareketsiz duran bir kişi eğitmenine bir zarar veremeyecektir.Yine de köpek tetiktedir ve kötü adamın en küçük bir saldırısı halinde tekrar bu saldırıya ani olarak karşılık verir

.Bu eğitimin verilmesi esnasında köpek  ikilem içerisinde kalmaktadır.Çünkü son ana kadar takip ve ısırmaya koşullandırılmıştır,içgüdü gereği avınıda başkasına teslim etmeyecektir.Ancak şu an kendisinden büyük bir hırs ve istekle takip ettiği ve yakaladığı   kötü adamı bırakması istenmektedir.Köpek eğitim esnasında bu isteğe çoğu zaman karşı çıkar ancak  köpeğin iç güdüleri doğru şekilde kullanıldığı takdirde köpek, eğitmeninin isteğini yerine getirir ve  kolluğu bırakır.Bu arada köpeğin enerjisi kötü adamın olası başka bir saldırıdan vazgeçirmek ve  tehdit etmesi için kullanılır.

Schutzhund eğitiminin İtaat değerlendirmesi ve Puanlaması şu şekildedir.

SchH1

Yedekli olarak yürüme.(Tasması takılı olduğu halde).

15 puan

Serbest yürüme

20 puan

Yürüyüş de  iken "otur" komutu.

10 puan

Yüzeyden Retrieve.

10 puan

1 mt engel üzerinden Retrieve..

15 puan

Komut ile ileri koş ve komut ile yat.

10 puan

Yat komutu.(Köpeğin dikkati başka yöne dağıtlır.)

10 puan

Yat komutu ve geri çağırma

10 puan

SchH2

Yedekli olarak yürüme.(Tasması takılı olduğu halde)

10 puan

Serbest yürüme

15

Yürüyüş de  iken "otur" komutu

5

Yat komutu ve geri çağırma

10

Yüzeyden Retrieve (1kg taşıma halteri ile)

10

1 mt engel üzerinden Retrieve(650 gr taşıma halteri ile

15

"A" rampası üzerinden Retrieve

15

Komut ile ileri koş ve komut ile yat

10

Yat komutu.(Köpeğin dikkati başka yöne dağıtlır.).

10

SchH3

Serbest yürüme

10 puan

Yürüyüş de  iken "otur" komutu

5

Yat komutu ve geri çağırma.

10

Yürüyüşte iken ayakta bekle   komutu

5

Koşar adımda iken ayakta bekle komutu

10

Yüzeyden Retrieve (2kg taşıma halteri ile)

10

1 mt engel üzerinden Retrieve(650 gr taşıma halteri ile

15

"A" rampası üzerinden Retrieve

15

Komut ile ileri koş ve komut ile yat.

10

Yat komutu.(Köpeğin dikkati başka yöne çevrilir.).

10

Toplam Skor :
96-100 puan      Mükemmel (Vorzüglich)
90-95 puan        Çok güzel (Sehr Gut)
80-89 puan        Güzel (Gut)
70-79 puan        Tatmin Edici (Befriedigend)
36-69 puan        Hatalı (Mangelhalf)
0- 35 puan        Yetersiz (Ungenügend)

gsdcour.jpg (11674 bytes)

Koruma Bölümü Değerlendirmesi ise şu puanlar üzerinden yapılmaktadır.

SchH1

Bekle ve Havla

5 puan

Saldır.

35

Cesaret Testi ve Takip

.60

SchH2

Kötü adamı bulma

5 puan

Bekle ve Havla

10

Kötü adamın yakalanması...

10 

Eğitmeni Koruma.

40 

Kötü Adamın eğitmenin yanında takibi.(Side Transport)

Cesaret Testi

20 

Saldırı..

10

SchH3

Kötü adamı bulma

5 puan

Bekle ve Havla

10

Kötü adamın yakalanmas

10 

Eğitmeni Koruma

25 

Önde yürüyen kötü adamın takibi

5

Cesaret Testi

25

Saldırı.

10

Takip

10

Toplam Skor:

96-100   Mükemmel (Vorzüglich)
90-95    Çok Güzel   (Sehr gut)
80-89    Güzel (gut)
0-79     Yetersiz (Ungenügend)

Üç bölümün sonunda (İz takibi-İtaat-Koruma) köpeğe verilen puanlar toplanır ve yarışmanın şampiyonu belli olur.

286-300    Mükemmel (Vorzüglich)
270-285    Çok Güzel (Sehr Gut)
240-269    Güzel (Gut)
220-239    Tatmin Edici (Befriedigend)
110-219    Hatalı (Mangelhaft)   
0-109        Yetersiz (Ungenügend)

KÖPEK SAVUNMA ve SALDIRISINA GENEL BİR BAKIŞ

Köpeğin koruma eğitiminde iki farklı iç güdüsü kullanılır.

1-Av Modu :

Köpek av modunda, kötü adamı aynen doğal yaşamda olduğu  gibi bir tavşan vaya bir ördeği kovalarmış gibi,kendinden emin bir şekilde  takip eder.Bu dönemde köpek korkusuzdur,sessizce avını takip eder ve yine sessizce avını yakalar.Köpeğin yüz ifadesinde korkunçluk gözlenmez,kulakları diktir,tehdit edici görünüşü yoktur,dişlerini göstermez. ve bu anda köpek tamamıyle ava konsantre olur ve  onu yakalama isteği içine girer.Köpek takip esnasında ve avını ısırken havlama,hırlama gibi davranışlar göstermez.Geri çekilme isteğide yoktur.Yakalama ve ısırma şansını elde edene kadar avını takip eder.Avı yakaladıktan sonra ise diğer içgüdelerini uygulayarak avını öldürür.

2- Savunma Modu :

Köpeğin kendisine yapılan bir saldırıya karşı göstermiş olduğu karşı koymadır.

Köpek bu esna içerisinde,kendini savunmak zorunda hisseder.Av modunda ise hoşlandığı için ısırıyordu.Köpek stres içindedir, tehlikede olduğunu hisseder ve korkmaktadır..Bundan dolayı av modunda uyguladığı davranışın tersine,tehlikenin üstüne gitme yerine durarak kendini savunma ihtiyacı gösterir.Bu esnada köpeğin yüz ifadesi korkunç bir hal almıştır,köpek hırlamakta,havlamakta ve dişlerini göstermektedir.Vücudunun arka kısmındaki tüyleri rakibinden daha büyük gözükmek için dikleştirir,kulaklarını geriye yatırır ve kuyruğunu normal pozisyonun altına indirir ya da paralel tutar..Bu durumda köpek sadece ön dişleri veya çenenin yarısını kullanarak ısırır.